Partner wydania
Partner wydania
Tu Małopolska graniczy ze Śląskiem, a granicę tę wyznacza Wisła. Starodawne okolice Wiślan, aż po ujście Skawy, Beskid Mały, niezwykle urokliwe miejsca, gdzie można się zrelaksować, wyciszyć, doznać przeżyć duchowych i wyzwań dla ciała.

Te okolice kojarzą się przede wszystkim z osobą i historią Jana Pawła II, ale chociaż liczne są tu jego pamiątki, znajdzie się tu więcej do zobaczenia. Krajobrazy, górskie szlaki, parki rozrywki, miejsca dla rodzin z dziećmi.

Dom papieża i więcej
Wadowice historią sięgają Średniowiecza. Można tu znaleźć sąsiadujące obiekty kultury chrześcijańskiej
i żydowskiej, budowle sakralne, klasztorne, muzea i galerie. Ale dla Polaków najważniejszy jest oczywiście dom (muzeum) Jana Pawła II, mieszczący się przy ulicy Kościelnej 7. Szlak Karola Wojtyły obejmuje też m.in. Muzeum Miejskie, Bazylikę Ofiarowania NMP, Dom Katolicki, dawną Cukiernię Karola Hagenhubera (słynne kremówki), byłe gimnazjum, gdzie papież zdawał maturę (obecnie LO), Dom Kultury (dawne TG „Sokół”).
Miasto ma do zaoferowania turystom również ofertę niezwiązaną z osobą Karola Wojtyły; kajaki na rzece Skawie, jeździectwo konne (również dla początkujących), kort tenisowy w Parku Miejskim, pływalnię... Okolice Wadowic to szlaki piesze, rowerowe i szlak architektury drewnianej, obejmujący Barwałd Dolny, Lanckoronę, Radoczę, Woźniki, Marcyporębę i Nidek.

Polska Jerozolima
Nieco na wschód od Wadowic znajduje się Kalwaria Zebrzydowska – z klasztorem oo. Bernardynów
i sanktuarium pasyjno-maryjnym. To miejsce misteriów i pielgrzymek (odwiedza je ok. miliona pielgrzymów rocznie). Zespół architektoniczny i krajobrazowy oraz park pielgrzymkowy z XVII wieku zostały, jako jedyna kalwaria na świecie, wpisane na listę światowego dziedzictwa UNESCO.
Na obszarze 6 km² znajdują się 42 kaplice i kościoły Dróżek Pana Jezusa oraz Matki Boskiej. Dróżki Pana Jezusa (28 stacji) opowiadają historię ukrzyżowania. Dróżki Matki Boskiej (24 stacje) to miejsca jej boleści
i chwały zmartwychwstania. Przejście każdego ze szlaków zajmuje ok. trzy godziny.
Kalwaria Zebrzydowska znajduje się na tzw. szlaku papieskim. Jan Paweł II chętnie ją odwiedzał, a jako papież był tam dwukrotnie. Sanktuarium odwiedził także Benedykt XVI.
W okresie Wielkiego Tygodnia w Kalwarii odgrywane są barwne misteria pasyjne, podobnie w czasie sierpniowego odpustu Wniebowzięcia NMP. Uroczystości te należą do najbardziej znanych i widowiskowych
w Polsce.

Autor: Materiały prasowe

Źródło: Materiały prasowe

Jaszczurowa, Muchacz
Po drodze między Wadowicami a Kalwarią Zebrzydowską, nieco na południe, w okolicy Zbiornika Świnna Poręba (Jezioro Mucharskie), rozciągają się piękne, zalesione tereny rekreacyjne, gdzie można spędzić wakacje, korzystając z oferty agroturystycznej. Stąd można organizować wyprawy piesze i atrakcyjne wycieczki rowerowe. Krajobrazy są równie piękne o każdej porze roku.

Brama Beskidu Małego
Kilkanaście kilometrów zachód od Wadowic znajduje się stare przemysłowe miasto Andrychów. Jego głównymi walorami turystycznymi są bliskie góry (wschodnia część Beskidu Małego) oraz urocza starówka, oddająca klimat galicyjskiego miasteczka. Ponadto Zamek Andrychowski z XVII w. (klasycystyczny pałac Bobrowskich)
z otaczającym go parkiem. Okolice Andrychowa oferują liczne szlaki turystyczne (ze szczytami Leskowiec, Groń Jana Pawła II, Przełęczą Kościerską, grotą Komonieckiego czy tzw. Gościńcem Kocierskim), trasy narciarskie
i wyciągi, ścianki wspinaczkowe. W samym Andrychowie jest sztuczna ścianka wspinaczkowa (14x13,7m
i przewieszeniu do 3,5m). Wśród szlaków pieszych można wybierać według długości i stopnia trudności.
Miłośnicy jazdy konnej znajdą w gminie Andrychów stadniny i bazę związaną z jazdą konną, jak np. Stadnina pod Dębami, Gospodarstwo agroturystyczne "U Bogusi", Szkółka Jeździecka w Inwałdzie oraz Stajnia Hucuł.

Rodzinnie i radośnie
Dla rodzin z dziećmi nie ma lepszego rozwiązania niż parki rozrywki. Gwarantują nie tylko silne emocje i wypieki na dziecięcych buziach, ale też znaczną wartość edukacyjną.
Dosłownie kilka kilometrów od Wadowic w kierunku Andrychowa znajduje się popularny Inwałd Park – zespół parków rozrywki, a w nim: Park Miniatur – mieści zmniejszone wersje znanych budowli na świecie, place zabaw, dmuchane zjeżdżalnie i specjalny skuter do „szybkiej” jazdy. Jest też Dinolandia (tu poznamy dinozaury). Warownia Inwałd to średniowieczna osada, gdzie można spotkać nie tylko rycerzy i ruchome smoki, ale też zobaczyć produkcję ciżemek, prace kowala czy salę tortur. Dla aktywnych – możliwość strzelania z łuku lub laserowy paintball. Dla najmłodszych (choć nie tylko) kolejny park, Mini ZOO Kucyk.
I jeszcze Ogród Jana Pawła II, w którym znajduje się trzyhektarowe dzieło przedstawiające postać papieża, Bazylikę Św. Piotra w Watykanie i bazylikę Ofiarowania NMP w Wadowicach. Do stworzenia obrazu wykorzystano 20 tys. roślin: drzew, krzewów, kwiatów oraz tony kamieni, żwiru i kruszywa. Wędrówka alejkami ogrodu (8 km) umożliwia obejrzenie poszczególnych elementów obrazu i zapoznanie się z historią
Jana Pawła II.

Tak czy inaczej, Papież Polak znów pojawia się na turystycznym szlaku.