Partner wydania
Partner wydania
Jeździł na nartach, pływał kajakiem, uprawiał wspinaczkę wysokogórską – to o Janie Pawle II wie każdy, kto choć trochę interesuje się osobą świętego. Zdecydowanie mniejsza część wie, że to Jan Paweł II wprowadził do Watykanu internet, a Marvel – chyba najbardziej znane na świecie wydawnictwo komiksowe – w latach 80. wydało życiorys papieża w formie komiksu. Polacy również upamiętnili osobę Jana Pawła II na wiele sposobów, rzućmy okiem na te ciekawsze.

Małopolska i okoliczne województwa skrywają wiele ciekawostek związanych z Janem Pawłem II. Bądź co bądź w Bielsku-Białej wciąż mieszkają krewni Karola Wojtyły, a Wadowice już zawsze będą się kojarzyć z papieskimi kremówkami. Nic dziwnego, swego czasu dygresja papieża o chodzeniu na kremówki była bardzo popularna. Istnieje jednak wiele miejsc poza Wadowicami, w których znajdziemy pamiątki po naszym papieżu.

Na papieskim szlaku
Pamiątki związane z Janem Pawłem II nie ograniczają się jedynie do encyklik i listów apostolskich. Papież-Polak był również pielgrzymem. Przed objęciem zaszczytnego stanowiska głowy Kościoła wiele czasu poświęcił na zwiedzanie okolic Beskidu Dolnego, również jako biskup, a nawet kardynał. Małopolska poprzecinana jest siatkami szlaków papieskich. Wiele z nich znaleźć możemy na terenach między Bielskiem-Białą a Wadowicami. Zwieńczeniem wędrówki wśród gór i dolin Beskidu Dolnego może być przystanek w schronisku na
Groni Jana Pawła II, wzniesieniu nazwanym na jego cześć. Młody Karol Wojtyła często wędrował do tego miejsca podczas wycieczek szkolnych, a także z wielkim sentymentem wielokrotnie powracał na szczyt jako biskup, a później kardynał. W 1995 roku, w dwudziestą piątą rocznicę ostatniego wejścia ówczesnego kardynała Wojtyły na Groń, turyści ufundowali na szczycie wzniesienia kaplicę w ramach daru dla Ojca Świętego. Kilka razy w roku organizowane są w niej msze okolicznościowe, odpusty i pielgrzymki. Rodziny odwiedzające to miejsce poza wartością sakralną cenią sobie wspaniały widok na panoramę gór rozciągających się na południu. Nic więc dziwnego, że młody Karol Wojtyła tak bardzo upodobał sobie to miejsce.

Autor: Materiały prasowe

Źródło: Materiały prasowe

Również po rozpoczęciu swojego pontyfikatu papież nie zaniechał pieszych wędrówek. Jednym z tatrzańskich szlaków papieskich jest ten biegnący ze schroniska na Polanie Chochołowskiej do Doliny Jarząbczej. To tam w czerwcu 1983 roku Jan Paweł II w towarzystwie kilku osób wybrał się na wycieczkę. W miejscu ich postoju, przy odchodzącym w stronę Jarząbczego Potoku szlaku, miejscowi w ramach uczczenia wizyty wznieśli góralską kapliczkę. W schronisku PTTK na Polanie Chochołowskiej znajduje się cała wystawa poświęcona tej wizycie.

Żywy pomnik Ojca Świętego
Przez cały pontyfikat Jana Pawła II w Polsce powstało wiele jego pomników. Pierwszy z nich pojawił się już w 1980 roku w Krakowie. Dzieło włoskiej rzeźbiarki Iole Sensi Croci postawiono na dziedzińcu Pałacu Biskupiego. Na pierwszą polską rzeźbę nie trzeba było czekać długo. W Tarnowie 21 czerwca 1981 roku odsłonięto monumentalną figurę Jana Pawła II. Odlał i wyrzeźbił ją Bronisław Chromy, twórca między innymi rzeźby smoka wawelskiego, który od lat (ku wielkiej uciesze turystów) bucha ogniem u wejścia do Smoczej Jamy na wzgórzu wawelskim. Największą figurą papieża Polaka na świecie jest natomiast pomnik stojący w Częstochowie. Powstał w 2013 roku, składa się z siedmiu masywnych elementów, waży ponad dziesięć ton i mierzy aż czternaście metrów wysokości.
Jeśli chodzi o monumentalne pomniki Jana Pawła II, nie wypada nie wspomnieć o tym najbardziej nietypowym. Pięknym żywym pomnikiem Ojca Świętego jest gigantyczny – bo rozciągnięty aż na trzy hektary – ogród znajdujący się w Inwałd Parku położonym na zachód od Wadowic. Kompozycja kwiatowa stanowi żywy obraz przedstawiający naszego papieża, Bazylikę św. Piotra w Watykanie i bazylikę Ofiarowania Najświętszej Maryi Panny w Wadowicach. Do jego stworzenia wykorzystano około dwudziestu tysięcy krzewów, kwiatów i drzew, oraz tony tłucznia, żwiru i kamieni. Rodziny z dziećmi, które przyjeżdżają do Inwałd Parku mogą podziwiać tę żywą kompozycję barw i odcieni kwiatów, która składa się na wspaniały, ogromny obraz.