Partner wydania
Jakub Czajkowski , 21 kwietnia 2017

Mało znane pasmo górskie – Beskid Mały

Partner wydania
Beskid Mały to góry niemal na wyciągnięcie ręki. Są łatwo dostępne i oferują wspaniałe wrażenia dla wszystkich spragnionych kontaktu z górską przyrodą i pięknymi widokami. Moc atrakcji znajdziemy także u ich podnóża – i to nie tylko w Bielsku-Białej i Żywcu. Zapraszamy na wycieczkę w Beskid Mały!

Beskid Mały to stosunkowo nieduże pasmo górskie rozciągające się między Bielskiem-Białą a Wadowicami. Przełomowy odcinek Soły dzieli go na dwie części – zachodnią z najwyższczym szczytem Czuplem
(930 m n.p.m.) i wschodnią, o znacznie większej powierzchni. Góry te porośnięte są przez dość mocno przekształcone przez człowieka i objęte ochroną lasy Parku Krajobrazowego Beskidu Małego. Nie brak w nich rezerwatów przyrody i miejsc widokowych. Panorama, jaką możemy zobaczyć z punktu obserwacyjnego na Leskowcu (922 m n.p.m.) jest jedną z najładniejszych w Beskidach.

Beskid Mały to idealne miejsce na weekendowe wycieczki – blisko jest tutaj zarówno z Katowic, jak i Krakowa. Wędrówkom sprzyja mocno rozbudowana sieć szlaków turystycznych, które doprowadzą nas w ciekawe miejsca. A tych naprawdę tutaj nie brakuje. Dobrym pomysłem na zwiedzenie Beskidu Małego jest wybranie się na tzw. Mały Szlak Beskidzki. Zaczyna się on w Bielsku-Białej i przebiega przez te fragmenty Beskidów, które omija najdłuższy szlak pieszy w Polsce – Główny Szlak Beskidzki. Jednak tutejsze szlaki są idealne nie tylko dla piechurów – doskonale odnajdą się tu pasjonaci jazdy na rowerach oraz narciarstwa biegowego. Podczas wycieczki zawsze też mogą liczyć na odpoczynek, ciepłą herbatę i posiłek jednym z tutejszych schronisk górskich. Nie brak tu też wyciągów i stoków narciarskich.

Jednymi z bardziej charakterystycznych elementów w okolicznym krajobrazie są trzy sztuczne jeziora utworzone na Sole w celach przeciwpowodziowych - Jezioro Żywieckie, Jezioro Międzybrodzkie i Jezioro Czanieckie. To idealne miejsca do uprawiania sportów wodnych. Tuż nad nimi, na górze Żar, znajduje się jeszcze jeden sztuczny zbiornik elektrowni szczytowo-pompowej. Wszystkie cztery doskonale prezentują się
z lotu ptaka. Wszak okolica uznawana jest za kolebkę polskiego szybownictwa. Górska Szkoła Szybowcowa „Żar” od 1936 roku kształci rekordzistów i światowych mistrzów w tej dziedzinie. Wędrując szlakami Beskidu Małego nad naszymi głowami na tle nieba nie raz ukażą się majestatycznie krążące szybowce i paralotnie.

Beskidzka przyroda zaskakuje na każdym kroku. Także w Beskidzie Małym znajdziemy wiele wspaniałych miejsc stworzonych przez naturę. Na szczególną uwagę wśród nich zasługują jaskinie, znane od dawna wśród miejscowej ludności. Za najsłynniejsze uchodzą dość łatwo dostępna i spora Grota Komonieckiego oraz jaskinie w Czarnych Działach – o długości nawet kilkudziesięciu metrów. Wędrując tutejszymi szlakmi wielokrotnie napotkamy też na naszej drodze wychodnie skalne o fantazyjnych kształtach. Warto zobaczyć Wędrujące Kamienie na Smrekowicy, Zbójnickie Okno na Beskidzie, a także Zamczysko na Łysinie – znane miłośnikom wspinaczki skałkowej od lat. Ciekawostką geologiczną są też Skałki Andrychowskie – pod względem pochodzenia zupełnie inne niż reszta Beskidu Małego. Można je podziwiać m.in. w* Inwałdzie.*

Inwałd to też doskonały punkt wypadowy nie tylko na górskie szlaki, ale i na wycieczki po bliższej lub dalszej okolicy. W pobliżu znajduje się zróżnicowana baz noclegowa, w której można znaleźć zarówno małe gospodarstwa agroturysyczne, ale także obiekty dla bardziej wymagających, m.in. ParkHotel Łysoń & SPA**. Ten ostatni znajduje się tuż przy nie lada atrakcji dla całej rodziny – Inwałd Parku. To miejsce, w którym zwiedzimy Park Miniatur, gdzie zgromadzono pomniejszone kopie najciekawszych światowych budowli, a także odbędziemy podróż w czasie cofając się do ery dinozaurów. Ciekawostką nie tylko dla najmłodzych będzie też Mini Zoo oraz replika średniowiecznej Warowni. Planując wycieczki po okolicy Beskidu Małego warto też udać się do Łodygowic, aby zobaczyć tutejszy zabytkowy drewniany kościół z XVII wieku. Na szczególną uwagę zasługują też Wadowice – miejsce narodzin Jana Pawła II. Z polskim papieżem związanych jest wiele miejsc w Beskidzie Małym. Karol Wojtyła w czasach młodości lubił wędrować po tutejszych górach – jedną z nich nazwano na jego cześć Groniem Jana Pawła II oraz wybudowano pod jej szczytem kaplicę.

Wycieczka w* Beskid Mały* to ciekawa propozycja nie tylko dla tych, którzy rozpoczynają swoją przygodę z turystyką górską. Na tutejszych szlakach, szczytach i w dolinach wszyscy wędrowcy doświadczą wyjątkowej atmosfery jaką oferują Beskidy o każdej porze roku.