Partner wydania
pw/if , 20 kwietnia 2017

Inwałd - cały świat w jednym miejscu

Partner wydania
Myśleliście kiedyś o tym, by wyruszyć w podróż dookoła świata? Oczywiście, ale zawsze coś staje na przeszkodzie - a to pieniądze, a to czas... Ale jest prostsze rozwiązanie - żeby zobaczyć najpiękniejsze budowle świata nie trzeba już wyruszać w nieznane i wydawać majątku. Wierne kopie kilkudziesięciu obiektów z prawie wszystkich kontynentów można zobaczyć w Parku Miniatur w Inwałdzie, niedaleko Wadowic. Poznaj jego największe atrakcje!

Park Miniatur w Inwałdzie

Autor: Materiały prasowe

Źródło: Materiały prasowe

Park Miniatur znajduje się tuż przy głównej drodze prowadzącej z Krakowa do Bielska-Białej. Rozległy teren ogrodzony wysokim parkanem, zza którego wystają tylko dachy i kopuły słynnych budowli na pierwszy rzut oka wygląda niepozornie, ale wystarczy przekroczyć jego progi, by znaleźć się w niesamowitym świecie modeli słynnych budowli i obiektów. Zgromadzono ich tutaj ponad 50! Większość z nich wykonana jest w skali 1:25 z odwzorowaniem najdrobniejszych szczegółów. Jedynie Wenecja i Bazylika św. Piotra imponuje rozmiarami w skali 1:15.

Znajdziemy tu wszystkie budowle, który szanujący się turysta wyruszający w podróż dookoła świata powinien koniecznie zobaczyć. Można więc tu podziwiać "klasyki" europejskie - oprócz wspomnianych już włoskich atrakcji, także Koloseum i Krzywą Wieżę w Pizie, londyński, wierna replika Statuy Wolności, oczywiście Biały Dom, a nawet słynne kolosy z Wyspy Wielkanocnej.

Jest tu także część poświęcona najpiękniejszym zabytkom Polski. Można więc podziwiać ogromny rozmach malborskiej twierdzy, kunsztowne zamki i pałace w Krasiczynie, Łańcucie czy Mosznej, najwyższą w Europie świnoujską latarnię, krakowskie Sukiennice, Stadion Narodowy, a nawet miniaturę Giewontu i Kasprowego Wierchu, oczywiście w dużo, dużo mniejszej skali, ale z odtworzoną kolejką linową!

Oczywiście obiektów jest dużo więcej, a żeby je wszystkie zobaczyć potrzeba około dwóch godzin. Wszystkie je wyróżnia niesamowicie precyzyjne wykonanie, biorąc pod uwagę, że modele eksponowane są na wolnym powietrzu. Niektóre z nich wykonane są tak misternie, że trzeba naprawdę przyglądać się z bliska wszystkim szczegółom. Ale co ważne - modele są wiernym odwzorowaniem - pokazują budowle z wszystkimi detalami architektonicznymi, bez żadnych uproszczeń. Daje to możliwość zobaczenia wielu znanych miejsc z perspektywy, której nigdy w rzeczywistości nie mielibyśmy szansy oglądać.

Autor: Materiały prasowe

Źródło: Materiały prasowe

Miniatury to nie wszystkie atrakcje parku. Z myślą o najmłodszych odwiedzających jest tu także* lunapark* z karuzelami, diabelskim młynem i rwącą rzeką. Jest autodrom i zjeżdżalnie, ale największą popularnością cieszy się zielony labirynt, w którym trzeba znaleźć przejście wśród wysokich żywopłotów. Żeby było ciekawiej - cały labirynt i zmagania z nim można obserwować ze specjalnej platformy widokowej, do której dochodzi się po przejściu całej trasy. Jeszcze tu także wystawa poświęcona skarbom Tutenchamona, gdzie można wejść do zrekonstruowanych grobowców faraona. Amatorom mocniejszych wrażeń spodoba się tunel strachu i kina 5D.

Autor: Materiały prasowe

Źródło: Materiały prasowe

Park Miniatur w Inwałdzie powstał w 2007 roku jako jeden z pierwszych w Polsce. Od tego czasu co roku odwiedziło go kilkaset tysięcy turystów. Ale jest tu po co wracać co jakiś czas, systematycznie bowiem przybywa nowych miniatur i atrakcji. Najnowszą z nich jest Warownia Średniowieczna, która została wybudowana w niecałe 3 lata za bagatela 10 milionów złotych! To jedyna taka budowla w Polsce! Nie jest ona bynajmniej miniaturą, tylko prawdziwym zamczyskiem z basztami, zwodzonym mostem i podgrodziem - a wszystko to w skali tym razem 1:1! Można tu zobaczyć wszystkie typowe dla gotyckich twierdz elementy architektury, a także przenieść w odległe czasy średniowiecza, przymierzyć zbroję rycerską, samodzielnie ulepić z gliny miskę lub kubek i z bliska przypatrzeć się pracy dawnych rzemieślników.

Bilet normalny na obie atrakcje (Park Miniatur z lunaparkiem i Warownia Inwałd) kosztuje 45 zł, a ulgowy 35 zł. Dzieci do lat 3 wchodzą za 1 zł. Można także kupić pakiet specjalny, w skład którego wchodzi wejście do Parku Miniatur, Warowni, nielimitowane korzystanie z atrakcji lunaparkowych oraz przejazd ciuchcią do mini zoo. Cena takiego pakietu to 70 zł za osobę dorosłą i 60 zł za niepełnoletnią.